Wystawa „Całun Turyński”

Od 6 do 31 marca 2022 r. w budynku biblioteki w Szynwałdzie, czynna była wystawa „Całun Turyński”, podczas której można było zobaczyć kopię słynnego płótna. Zwiedzający mieli okazję poznać jego historię, a także dowiedzieć się wielu ciekawostek dotyczących Wielkanocy i zwyczajów związanych z tym świętem. Łącznie wystawę odwiedziło blisko 600 osób m.in. przedszkolaków, uczniów szkół, seniorów z Pogodnego Klubiku.

Podczas trwania wystawy, 13 marca odbyło się spotkanie śpiewacze, które poprowadził Adam Strug. Uczestnicy wydarzenia, jak za dawnych czasów, wspólnie śpiewali pieśni wielkopostne pochodzące ze Śpiewnika Pelplińskiego. Śpiewom towarzyszyły melodie, wykonywane na lirze korbowej przez Hipolita Woźniaka.

Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego, które przyznało dotację w wysokości 7000 zł na realizację zadania publicznego pn. „Całun Turyński. Śpiewnik Pelpliński. Tradycyjna kultura ludowa”. Wnioskodawcą projektu było Stowarzyszenie Mój Szynwałd, a środki na powyższe zadanie zostały pozyskane przy współpracy z Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie.