SZYNWAŁD – TAK BYŁO

22 kwietnia 2017 r. w Bibliotece Publicznej w Szynwałdzie odbyło się spotkanie poświęcone promocji  albumu SZYNWAŁD – TAK BYŁO. Historia Szynwałdu na starych fotografiach i dokumentach, zorganizowane z inicjatywy Stowarzyszenia Mój Szynwałd.

Spotkanie poprowadził Bartłomiej Mącior – prezes Stowarzyszenia,  wykład  pt. Od poddanego do obywatela. Droga tarnowskich chłopów do Polski  wygłosił dr Jan Hebda,  głos zabrali również goście – Pan Marcin Kiwior – Wójt Gminy Skrzyszów  oraz Pani Stanisława Siemek – Dyrektor Zespołu Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Szynwałdzie.

Publikacja SZYNWAŁD – TAK BYŁO jest efektem kilkuletniej pracy i stanowi  zbiór zdjęć pozyskanych, dzięki życzliwości mieszkańców Szynwałdu oraz osób, mających tu swoje korzenie. Dużym wsparciem były również instytucje takie jak Archiwum Diecezjalne, Państwowa Akademia Umiejętności, Archiwum Narodowe w Krakowie, pomocą służyły również parafia i szkoła.

Na ponad 300 stronach znalazło się około 600 fotografii, zebranych i uporządkowanych tematycznie. Każdy rozdział rozpoczyna krótki rys historyczny dotyczący m. in. życia codziennego mieszkańców, obyczajowości, edukacji, dziejów parafii. Fotografie i dokumenty zamieszczone w albumie obejmują czasy od XVII w., aż po lata 90. XX w.

Inicjatywę gromadzenia starych fotografii i dokumentów oraz wydania albumu podjęło Stowarzyszenie Mój Szynwałd. Album powstał pod redakcją Anny Mądel. Współautorami publikacji są również: Piotr Zięba, Stanisław Podraza, Bartłomiej Mącior, Ewelina Wójtowicz. Przygotowanie do druku wykonała Teresa Stańczyk, a druk i oprawę – Poligrafia Redemptorystów. Wydawnictwo współfinansowała Gmina Skrzyszów.

Album SZYNWAŁD – TAK BYŁO to jedna z najobszerniejszych publikacji dotyczących tej miejscowości.

 

1 thought on “SZYNWAŁD – TAK BYŁO

  • Gratuluję wielkiego sukcesu jakie odniosło Państwa Stowarzyszenie. Dzięki Waszemu zaangażowaniu i ofiarności udało się stworzyć prawdziwe dzieło literackie, które ukazuje nam mieszkańcom jak zmieniał się na przestrzeni lat nasz Szynwałd. Cieszę się, że tak młodzi ludzie potrafili osiągnąć tak wiele i napawa mnie duma, że żywo interesujecie się historią swoich przodków.
    Życzę aby nie zgasła w Was ta iskra która została zaszczepiona w postaci tego pięknego albumu. Już dziś z niecierpliwością czekamy na kolejną Waszą inicjatywę i mamy nadzieję że władze gminy docenią ogrom pracy jaki włożyliście w publikację „Szynwałd – TAK BYŁO”.

Możliwość komentowania jest wyłączona.