Stowarzyszenie Mój Szynwałd na „Stacji Niebo”

14 lipca 2019 r. podczas X Pikniku Muzycznego STACJA NIEBO, Stowarzyszenie Mój Szynwałd rozpoczęło sprzedaż długo oczekiwanych Legend Szynwałdu, wydanych dzięki wsparciu Gminy Skrzyszów.

W 80-stronicowym opracowaniu autorstwa Piotra Zięby, Piotra Kołodzieja, Stanisława Podrazy i Apolonii Zięby znalazły się opowieści zasłyszane od najstarszego pokolenia, te wyjaśniające pochodzenie nazw przysiółków, wzgórz czy chociażby istnienie wybranych miejsc, zjawisk i postaci. Legedny Szynwałdu to zarówno historie pisane prozą jak i te wierszowane, a każda z nich jedyna w swoim rodzaju. Są opowieści poważne, niemal dokumentalne, są też te pisane z lekkim przymrużeniem oka i takie, w których autorzy zupełnie puścili wodze swej fantazji. Wszystkie historie łączy jedno – są to rodzime opowieści, nacechowane mentalnością szynwałdzian, z zachowanymi elementami gwarowymi. Trudne do zrozumienia dzisiaj pojęcia zostały wyjaśnione w przypisach, z myślą o najmłodszych czytelnikach. Zapisane w książce legendy wzbogacają ilustracje wykonane przez mieszkankę Szynwałdu – Paulinę Górę.
Legendy Szynwałdu spotkały się z dużym entuzjazmem mieszkańców.

Pozostałe egzemplarze można zakupić w Bibliotece Publicznej w Szynwałdzie, w cenie 10 zł.

Słowa podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy w to niedzielne popołudnie odwiedzili stoisko Stowarzyszenia Mój Szynwałd. Spotkaliśmy się z dużą życzliwością, za co serdecznie dziękujemy. Wszystkim posiadaczom tej regionalnej lektury obowiązkowej życzymy przyjemnego czytania.